Przeskocz do treści

Program adaptacyjny – Skawina

Program adaptacyjny

Żłobek "Majowa Łąka" w Skawinie oferuje nowo przyjętym podopiecznym udział w programie adaptacyjnym. Jego celem jest zminimalizowanie stresu u dziecka i rodziców związanego z nową sytuacją, w której znajduje się dziecko.

Adaptacja dziecka jest bezpłatna. Trwa przez 10 dni poprzedzających rozpoczęcie uczęszczania dziecka do żłobka, w godzinach od 9.00 do 11.00.

Pierwszego dnia rodzic przebywa z dzieckiem w sali żłobka. W tym czasie jedna z opiekunek poświęca szczególną uwagę dziecku i rodzicowi. Rozmawia z rodzicem na temat upodobań dziecka, jego przyzwyczajeń i codziennym trybie życia. Innymi słowy o wszystkich istotnych rzeczach, które ułatwią dziecku adaptację w żłobku, tego co lubi, a czego nie.

W kolejnych dniach dziecko pozostaje już samodzielnie pod opieką żłobka. Rodzic w tym czasie pozostaje pod telefonem, poza budynkiem żłobka. Adaptacja to bardzo trudny czas, zarówno dla dzieci, rodziców i opiekunek. Każde dziecko adaptację przechodzi indywidualnie. W tym czasie dzieci często płaczą i jest to sytuacja naturalna. Nasi podopieczni nie rozumieją zaistniałej sytuacji, czują się osamotnione i zagubione. Potrzebują czasu, by przezwyciężyć swój strach przed rozłąką z rodzicami.

Warto zwrócić uwagę, że adaptacja trwa zazwyczaj do 2 tygodni, a w szczególnych przypadkach nawet do 3 lub 4 tygodni. Opiekunki pracujące w żłobku otaczają dzieci szczególną troską, czułością i miłością, tak by czuły się w naszym żłobku jak najlepiej i jak najbezpieczniej przez cały ich czas pobytu w "Majowej Łące".Edytuj"Zapisy – Skawina"